Diş fırçası yerine misvak kullan

admin 30 Ekim 2016 0
Diş fırçası yerine misvak kullan

Sağlık uzmanları tarafından yapılan bilimsel çalışmaların sonucunda diş fırçası yerine misvak kullanmanın sağlık açısından daha faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Diş macununda bulunan zararlı kimyasallar özellikle florür sağlığımızı tehdit etmekte, zihinsel ve bedensel hasarlara yol açmaktadır. Bu nedenle Peygamber efendimiz (S.a.v) zamanından kalma misvak ile diş fırçalama alışkanlığı yeniden gündeme gelmiştir.

Misvak nasıl hazırlanır?

Salvadora persica isimli bir ağacın dallarından elde edilen misvakın öncelikle fırça yapacağımız bölümünü bir süre tuzlu suda bekletir, yumuşaması sağlarız. Yumuşayan kısmın kabuklarını bıçak ile soyduktan sonra dişlerimiz ile ya da pense yardımı ile ezerek diş fırçası kıvamına gelmesini sağlarız.

Misvakın faydaları nelerdir?

Bizleri diş macunları içerisindeki kimyasalların zararlarından korur, ağızda kalan bu kimyasallar yutularak uzun vadede kalıcı hasarlara neden olabilir.

Diş üzerindeki sigara ve çay lekelerini çıkartmakta diş macunları kadar etkilidir. Dişlerin arasına girerek dişlerinizin daha temiz olmasını sağlar.

Bakteri öldürücü özelliği bulunur, ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürür, ağız kokusunu giderir.

Mide gazını alır, diş çürüklerini engeller.

Diş minelerini korur ve güçlendirir.

Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde etkilidir.

Baş ağrısını giderir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Bir Yanıt bırak »